Scentralizowane finansowanie jest niezbędne, zwłaszcza dla inwestorów kryptograficznych DeFi

Dywersyfikacja jest kluczem do zapewnienia, że będziesz w stanie wykorzystać każdą okazję bez ponoszenia zbyt dużego ryzyka.

Jeśli zwracasz uwagę na rozwój sytuacji w przestrzeni krypto walutowej, najprawdopodobniej słyszałeś o zdecentralizowanym finansowaniu oraz o trendzie w zakresie produkcji rolnej, który pomógł jej zamknąć w sobie aktywa kryptońskie o wartości ponad 9 miliardów dolarów.

Krótko mówiąc, yield farming – znany również jako eksploracja płynności – polega na tym, że użytkownicy generują zyski ze swoich zasobów krypto walutowych poprzez interakcję z protokołami DeFi, które pozwalają im pożyczać lub pożyczać tokeny. Interakcje te dają im tokeny zarządzania protokołami, które zarówno dają im „udział“ w protokole, jak i większe dochody.

Tendencja ta rozpoczęła się, gdy spółka Compound rozpoczęła dystrybucję swoich tokenów zarządzania COMP. Wkrótce potem różne inne protokoły uruchomiły własne tokeny zarządzania i rozprowadzały je w ten sam sposób. Teraz protokoły takie jak Yearn.finance działają jak inteligentne konta oszczędnościowe, pomagając użytkownikom znaleźć najlepsze zyski w przestrzeni DeFi, a jednocześnie nagradzając ich tokenami YFI.

Atrakcyjność DeFi

Odkąd Compound uruchomił swój token zarządzania, całkowita wartość zablokowana w przestrzeni DeFi gwałtownie wzrosła, ponieważ użytkownicy zaczęli przenosić się do gospodarstw rolnych wydajność tak szybko, jak to możliwe. W związku z tym, że nagrody generowane przez tokeny są rozdzielane, roczne plony mogą często przekraczać 1,000%.

Przy rentowności 10 lat na poziomie 0,6% i 12 miesięcy na poziomie 0,09%, 1,000% to niezwykle atrakcyjna oferta. Użytkownicy mogą pożyczać stabilne monety na protokołach DeFi, więc ryzyko wydaje się być bliskie zeru: jeśli żetony, które hodują, tracą na wartości, nadal zarabiają na pożyczaniu środków, a na większości platform nagrody te wynoszą znacznie powyżej 0,67%.

Istnieje jednak ukryte ryzyko związane z DeFi i hodowlą plonów. Popularne Crypto Bank protokoły DeFi są opracowywane przez małe zespoły o ograniczonych zasobach, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia inteligentnych błędów w umowach i słabych punktów. Zhakowano nawet dobrze znane protokoły, które zostały poddane audytowi.

Ponadto oszuści wykorzystują każdą okazję w kryptografii, a w DeFi odnotowano już wiele przypadków oszustw przy wychodzeniu i jawnych oszustw dotyczących projektów. Podczas gdy w tej przestrzeni istnieją możliwości zarobienia dużych pieniędzy, istnieją również ukryte zagrożenia, na które inwestorzy muszą uważać.

W jaki sposób scentralizowane finansowanie może pomóc?
Jak widzieliśmy wcześniej, jeśli inwestujesz w przestrzeni DeFi, zawsze lepiej postawić na dywersyfikację, niż na krótkoterminowe zyski. Portfel DeFi powinien mieć styczność z najlepszymi krypto walutami w przestrzeni, zapewniając, że nie stracisz wszystkiego na oszustwa, nieoczekiwane ruchy na rynku lub problemy techniczne i zainwestujesz w potencjalne klejnoty, póki jeszcze jest wcześnie.

Dywersyfikacja zapewnia zrównoważone podejście w celu uzyskania narażenia na cuda DeFi, zapewniając jednocześnie, że nie stracisz wszystkich swoich pieniędzy na błąd lub błąd ludzki.

Powiązane: Bitwa pomiędzy DeFi, CeFi i starym strażnikiem

Prawdziwa decentralizacja jest postrzegana jako siła w crypto i możemy wykorzystać decentralizację na naszą korzyść w inwestowaniu w DeFi i rolnictwie plonów. Nie ma wątpliwości, że najlepsze zyski przynoszą protokoły, które rozprowadzają żetony, ale korzystanie z nich jest równie ryzykowne, jak to możliwe.

W związku z tym, nowatorskim podejściem inwestycyjnym byłoby ustawienie części środków na scentralizowaną giełdę w celu uzyskania plonów z gospodarstw rolnych. Jest to bardziej bezpieczne i stabilne, ale zyski nie będą tak dzikie. Dla bardziej dzikiej nagrody, korzystanie z portfela kompatybilnego z Web 3.0 i testowanie nowych protokołów to droga do sukcesu. Każdy rolnik powinien mieć inne podejście, tak jak każdy inwestor dywersyfikuje swój portfel wśród akcji, towarów i obligacji.